آدرس:

کیلومتر6 جاده قدیم کرج، نرسیده به خیابان خلیج، پلاک 694

بوش یاتاقان

بوش یاتاقان

یاتاقان وسیله ایست که موجب حرکت نسبی میان دو یا چند قطعه می شود که به حالت چرخشی یا خطی می باشد.یکی از انواع متنوع پر مصرف یاتاقان ها, بوش یاتاقان می باشد, همچنین هر یاتاقان کارایی مخصوص به خود را خواهد داشت بنابراین در هنگام استفاده از هر یک می بایستی همواره به این نکته توجه کنیم. بوش یاتاقان به شکل استوانه ایی است و هنگامی که بار موتور سبک باشد و همچنین محیط کار از رطوبت مناسبی برخوردار باشد مورد استفاده قرار می گیرند. ر این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با بوش یاتاقان و ویژگی های بوش یاتاقان در اختیار شما قرار دهیم.

ویژگی های بوش یاتاقان چیست؟

بوش یاتاقان چیست؟

بوش یاتاقان ها از جنس مس و گرافیت هستند. از ویژگی های بارز آن می توان به برقراری ارتباط میان استاتور و روتور اشاره کرد و همچنین این ویژگی موجب بیشتر شدن مصرف آن ها شده است. همچنین این بوش های یاتاقان در کاهش اصکاک نیز نقش به سزایی دارند.

نکته مهم در رابطه با بوش های یاتاق این است که می بایستی به صورت مرتب آن ها را روغن کاری نمود و برای روغن کاری آن ها می توان از روانکارهای متفاوتی مثل روغن های صنعتی و گریس ها استفاده نمود. از بوش یاتاقان ها هنگام روانکاوی در بین دو سطح ثابت و متحرک استفاده می شود.

ویژگی های بوش یاتاقان مناسب

  1. برای اینکه محور روتور به هنگام گردش در درون بوش ها دچار خوردگی نشود، درجه سختی بوش ها می بایستی با درجه سختی محور روتور یکسان و یا مقدار کمی پایین تر باشد.
  2. بوش ها می بایستی خاصیت اسفنجی داشته باشند به صورتی که اگر داخل آن را با روغن موتور پر کنیم و با کف دست دیگر قسمت بالای آن را فشار دهیم روغن از لا به لای درزهای آن به بیرون نشت کند.

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، داشتن سطح تماس بیشتر با محور روتور با بوش ها بسیار مهم است ینابراین لازم است که به طور مداوم روغن کاری شوند. به این علت بوش ها رادر محفظه هایی که دارای فتیله یا الیاف پارچه و یا نمد که قدرت جذب روغن بالایی دارند، قرار می دهند که این بوش ها به طریقی با روغن در تماس باشند. 

نکات مهم در باره بوش یاتاقان

بوش های معیوب می توانند سیستم تعلیق و قطعات قاب را به صورت اتوماتیک حرکت دهد که به هنگام افزایش سرعت و یا دور زدن در پیچ های تند موجب تولید صداهای عجیب در سیستم فرمان ماشین می شود. بوش های قدیمی و از کار افتاده می توانند پیوند میان دو بخش ماشین را ضعیف کنند که این کار موجب ایجاد ناهماهنگی میشود. 

همچنین بوش هایی که به علت استفاده از لاستیک های فرسوده به طور مداوم به پوشش فلزی خود میچسبند در حین حرکت جیر جیر میکنند. از طرفی تماس محور روتور با بوش ها منجر به ساییدگی بوش ها میشود که در نتیجه فاصله هوایی میان آن دو افزایش می گردد و تقارن روتور در درون استاتور به هم میخورد. بنابراین در راه اندازی و کار الکتروموتور اختلال ایجاد می شود.

این فاصله می بایستی معمولا 39 میلی متر باشد بنابراین می بایستی همواره فاصله هوایی میان رورتور و بوش ها کنترل گردد.

یرای حذف تمامی صداها می بایستی بوش ها توسط تعمیرکاران تعویض یا تعمییر گردند و اگر تعمیرکار به شما بگوید که تمامی این مشکلات به خاطر یک دیسک کوچک لاستیکی است نباید تعجب کنید. زیرا که این موضوع نیز اهمیت بوش ها را یادآوری می کند.

نکات مهم هنگام خرید بوش

  • در هنگام خرید بوش یاتاقان همواره باید به جنس یاتاقان توجه نماییم.
  • اگر میزان ساییدگی بوش یاتاقان کم باشد میزان سختی آن نیز کم است.
  • عمر بوش ها متوسط است.
  • برای خرید بوش یاتاقان، شرکتهای معتبر را در نظر بگیریم زیراکه در صورت استاندارد نبودن آن ها هزینه زیادی به شما متحمل میشود.

لینک های متبط:

یاتاقان های بلبرینگی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

آشنایی با انواع یاتاقان های صنعتی با برندهای معتبر

یاتاقان های شعاعی

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.