آدرس:

کیلومتر6 جاده قدیم کرج، نرسیده به خیابان خلیج، پلاک 694

کوپلینگ چیست

کوپلینگ چیست

کوپلینگ چیست

کوپلینگ چیست : کوپلینگ های صنعتی قطعه‌ای است که برای اتصال دو شفت به یکدیگر استفاده می‌شود. کوپلینگ وسیله ای برای محور کردن موتور و شفت پمپ می باشد کوپلینگ ها در حقیقت برای موتورهای سانتری فیوژ، پمپ های سانتری فیوژ ، پمپ کلوز (pomp close) که شفت و موتور به صورت کسری قرار دارد توسط کوپلینگ متصل می باشد.

کوپلینگ ها حرکت دورانی موتور را به شفت پمپ منتقل کرده و باعث چرخش شفت و پروانه می شود،قبل اتصال کوپلینگ موتور شفت پمپ و موتور را باید از هم محور بودن این دو اطمینان حاصل کرد. کوپلینگ ها وظیفه دارند قدرت، گشتاور و سرعت یک محور یا شفت را (یعنی از محور محرک) به شفت یا محور دیگر (محور متحرک) منتقل کنند.

 انواع کوپلینگ

کوپلینگ های صلب

کوپلینگ های غیر انعطاف پذیر کمترین توانایی تحمل انحرافات را دارند، معمولا در ساخت آنها از مواد پلیمری استفاده نشده و قابلیت جذب ارتعاشات را ندارند. البته در نظر داشته باشید ممکن است یک مدل کوپلینگ صلب توانایی تحمل یک مدل انحراف (معمولا انحراف محوری) را داشته باشد.

 • کوپلینگ فلنچی

 • کوپلینگ پوسته ای

 • کوپلینگ موف

 • کوپلینگ مخروطی

 • کوپلینگ دندانه ای

 • کوپلینگ زنجیری

کوپلینگ صنعتی - فروش انواع کوپلینگ صعتی - قیمت کوپلینگ صنعتی

کوپلینگ های انعطاف پذیر

کوپلینگ هایی که توانایی بیشتری برای سازگار شدن با انواع انحرافات محوری، شعاعی و زاویه ای را داشته باشند کوپلینگ غیرصلب و یا انعطاف پذیر می نامند.

 • کوپلینگ فلنچی بوش دار
 • کوپلینگ دنده ای

 • کوپلینگ دیسکی

 • کوپلینگ رشته ای

 • کوپلینگ میله ای

 • کوپلینگ حلزونی

 • کوپلینگ آرواره ای

 • کوپلینگ های اشمیت

 • کوپلینگ رگ

 • کوپلینگ دیافراگمی

کوپلینگ های صلب

کوپلینگ های صلب دو تکه دارای مزایای مشابه سبک یک تکه با مزایای اضافی سرویس دهی در محل معکوس کردن دستگاه راه کلیدی برای طراحی متعادل و مرحله سوراخ شدن می باشد. کوپلینگ های صلب امکان نصب مکرر را فراهم می کنند ، از شل شدن پیچها در حین کار جلوگیری می کند و مواد غیر مشابه لازم را در اتصالات فولاد ضد زنگ برای کاهش فرسودگی ایجاد می کنند.

کوپلینگ فلنجی

کوپلینگ فلنجی نوعی کوپلینگ است که بین شافتهای چرخان استفاده می شود که شامل فلنجهایی است که یکی از آنها در انتهای هر شافت ثابت می شود ، دو فلنج بهمراه پیچهای نصب شده به صورت متناسب جهت تکمیل درایو پیچ می شوند. کوپلینگ فلنجی فقط در مواردی قابل استفاده است که شافتها در شرایط استاتیک یا دینامیکی کاملاً تراز شده اند.

کوپلینگ صنعتی - فروش انواع کوپلینگ صعتی - قیمت کوپلینگ صنعتی

وظایف کوپلینگ

نقش و وظایف کوپلینگ را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • انتقال قدرت‌ از یک محور (محور محرک) به محور دیگر (محور متحرک)
 • جذب خطاهای ناشی از همراستا نبودن محورها
 • جذب ارتعاشات
 • عدم انتقال حرارت

انتقال قدرت

دلیل اصلی استفاده از کوپلینگ، اتصال شفت پیش‌ران یا محرک به شفت متحرک است. تولید دستگاهی که تنها یک شفت داشته باشد دشوار است و به همین از کوپلینگ برای اتصال شفت‌ها و انتقال قدرت استفاده می‌شود چراکه بدون استفاده از این وسیله، هزینه‌هایی زیادی باید صرف دقت طراحی و تولید شود. همچنین در صورت خرابی دستگاه، کل شفت باید تعویض شود که همین امر نیز، تعمیر و نگهداری آن‌‌ها را دشوار می‌سازد.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که اگر از یک شفت در طراحی دستگاه استفاده شود، سرهم‌بندی (مونتاژ) و حمل و نقل آن بسیار دشوار خواهد بود و در صورت خرابی، کل مجموعه محور باید تعویض شود.

اصلاح عدم انطباق محورها در دستگاه ها

زمان زیادی صرف اتصال دقیق شفت قدرت به محور چرخنده می‌شود. اگر محور این شفت‌ها در یک راستا قرار نداشته باشند، در هر بار چرخش موتور، نیرویی اضافی به اجزای اطراف موتور و دستگاه وارد می‌شود که ایجاد ارتعاش و صدا را به همراه دارد. علاوه بر این، تولید این نوع از دستگاه‌ها نیز به دلیل ابعاد مختلف، دشوار خواهد بود. به همین دلیل، برای اصلاح این خطاها باید از کوپلینگ استفاده شود. در تصویر زیر، حالت‌های مختلف این عدم انطباق را مشاهده می‌کنید.

جذب ارتعاشات توسط کوپلینگ

به هنگام گردش موتور، ضربه‌ها و ارتعاشاتی به اجزای مختلف دستگاه وارد می‌شود. به طور مثال، اگر ارتعاشات موتور در بخش محرک به یک «پیچ ساچمه‌ای» (Ball Screw) وارد شود، سبب انحراف دستگاه از موقعیت اصلی خود و در نتیجه، کاهش عملکرد آن می‌شود. همچنین، در صورتیکه دستگاهی بدون کوپلینگ، ارتعاش یا ضربه‌ای از بیرون دریافت کند، این ضربه ممکن است به طور مستقیم به موتور وارد و سبب خرابی آن شود.

کوپلینگ صنعتی - فروش انواع کوپلینگ صعتی - قیمت کوپلینگ صنعتی

عدم انتقال حرارت موتور

به هنگام استفاده از موتور، حرارت زیادی تولید می‌شود. زمانی که این حرارت به بخش متحرک دستگاه مانند پیچ ساچمه‌ای وارد شود، در اثر حرارت، منبسط می‌شود و طول آن تغییر می‌کند. در اثر این اتفاق، محل دقیق اجزای دستگاه دچار تغییر خواهد شد و بر عملکرد کلی دستگاه، تاثیرگذار خواهد بود.

گروه شایسته

گروه شایسته فروشگاه بزرگ فروش انواع کوپلینگ های صنعتی در جنس و برند های مختلف در سراسر ایران که شامل موارد زیر میشود…

انواع کوپلینک در گروه شایسته

کوپلینگ HRC

کوپلینگ HRC شامل 2 نیمه چدن است که با استفاده از هر دو بوش مخروطی نصب شده روی توپی (H Flange) یا روکش (F Flange) به شافت ها متصل می شوند. بین این دو نیمه یک “عنکبوت” لاستیکی قرار دارد که به عنوان کمک فنر عمل می کند. کار این قطعه لاستیکی، جذب لرزش ها و ارتعاشات ناشی از فعالیت ماشین های صنعتی می باشد. اتصالات HRC امکان انحراف موازی محدود (0.5 میلی متر) و عدم انطباق محوری (1.5 میلی متر) را فراهم می کند. می توان در شافت هایی با بوش مخروطی تا سوراخ 90 میلی متر یا شافت تا 130 میلی متر را در صورت انحراف از کلید استفاده کرد.

کوپلینگ UCC

کوپلینگ UCC از یک جزء پلاستیکی  و یک جزء چدنی بسیار مقاوم تشکیل شده است که حالت نر و مادگی دارد. جزء چدنی حالتی دندانه دار داشته و درون جزء پلاستیکی قرار می گیرد. با این کار عمل انتقال نیرو به گیربکس به بهترین شکل ممکن صورت می گیرد و از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد. این محصول همچنین با نام های کوپلینگ دنده خورشیدی یا کوپلینگ هزار خاری هم شناخته می شود.

کوپلینگ KB

کوپلینگ KB نوعی از کوپلینگ است که در آن دندانه های یک طرف از کوپلینگ در سوراخ های موجود در سمت دیگر قرار می‌گیرد و می تواند نیروی گشتاور زیادی را برای کاربر فراهم کنید. این نوع از کوپلینگ بسیار کاربردی بوده و در صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

کوپلینگ روتکس

کوپلینگ روتکس یک کوپل انعطاف پذیری پیچشی است که برای انتقال گشتاور مثبت طراحی شده است. این کوپلینگ از دو قطعه فلزی که یک قطعه رابط الاستیکی پلی اورتان در بین آن ها قرار گرفته است تشکیل شده است. رابط الاستیکی پلی اورتان به شکل ستاره بوده و پره های آن می تواند انرژی و لرزش های وارده را کاهش دهد. کوپلینگ روتکس همزمان با انتقال گشتاور، لزرش‌های پیچشی را کاهش داده و ضربه‌های وارده را جذب می کند. به همین دلیل در صنعت بسیار محبوب بوده و کاربردهای زیادی دارند.

فروش کوپلینگ

کوپلینگ محصولات حساسی هستند و در ساخت آن ها باید نهایت دقت به کار گرفته شود. در فروشگاه های زنجیرهای صنعتی شایسته شما می توانید محصولات با کیفیت و اصل را با قیمتی مناسب درب منزل یا محل کار خود تحویل بگبرید. همچنین امکان سفارشی سازی سایز محصولات وجود دارد و می توانید محصول خودتان را با توجه به سایز مورد نیاز سفارش دهید. مواد به کار رفته در ساخت این محصولات از با کیفیت ترین مواد اولیه موجود در بازار می باشد. پس از اضافه کردن محصول به پیش فاکتور، همکاران ما در بخش فروش با شما تماس گرفته و هزینه را خدمت شما اعلام خواهند کرد. پس از آن با پرداخت هزینه، خرید شما نهایی شده و زنجیر صنعتی باله دار خریداری شده برای شما ارسال خواهند شد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.