آدرس:

کیلومتر6 جاده قدیم کرج، نرسیده به خیابان خلیج، پلاک 694

زنجیر آسانسور

زنجیر آسانسور
در در محل های بلند که ارتفاع آسانسور و طول چاه آسانسور زیاد است، از زنجیر جبران آسانسور استفاده می‌شود. زنجیر جبران آسانسور یک کمکی است و  یکی از قطعات مهم در ثابت نگه داشتن آسانسور به شمار می‌رود.
افزایش طول چاه آسانسور باعث افزایش طول و تعداد رشته‌های سیم بکسل مصرفی برای کابین و وزنه تعادل آسانسور می‌شود. این افزایش طول سیم بکسل باعث از بین تعادل سیستم تعلیق آسانسور و نامتعادل شدن نیرو بین وزنه تعادل آسانسور و کابین آسانسور می‌شود. در این میان برای به تعادل رساندن سیستم آسانسور از زنجیر جبران آسانسور استفاده می‌شود.

در این مطلب از گروه فنی و مهندسی شایسته به برسی زنجیر های صنعتی مورد استفاده قرار داده شده در آسانسور ها میپردازیم.

با مرتفع شدن ساختمانها و افزايش طول چاه های آسانسورها ، وزن تجهيزات تعليق آسانسور تأثير قابل ملاحظه ای بر عملکرد اين سيستم گذاشته است . بدين معنی که در گذشته به علت وزن قابل توجه طنابهادر طول حرکت، وزن سمت قاب وزنه و سمت کابيندر تعادل با يکديگر نبودند .

زنجیر جبران آسانسور چیست؟

زنجیر جبران آسانسور چیست؟

مادامی که که تعداد سیم بکسل‌ های آسانسور افزایش می‌یابد که میتواند به دلیل بالا بودن متراژ یا افزایش وزن باشد، وزن تعادل مابین کابین و وزنه تعادل آسانسور برهم می‌خورد. استفاده از زنجیر جبران آسانسور باعث به تعادل رسیدن مکانیکی و دینامیکی سیستم آسانسور  برای بالا رفتن و پایین امدن می‌شود. همانطور که از نام زنجیر جبران آسانسور پیداست، این قطعه آسانسور یک نوع زنجیر از جنس فولاد است که در اکثر موارد دارای روکش پلاستیکی است. وزن زنجیر جبران آسانسور باید تقریبا هم اندازه‌ی وزن سیم بکسل‌ آسانسور باشد. بنابراین انتخاب صحیح نوع و اندازه زنجیر جبران آسانسور از نکاتی مهمی است که هر نصاب آسانسور باید به آن توجه کافی داشته باشد.

کاربرد زنجیر جبران آسانسور

زنجیر جبران آسانسور از یک سمت به زیر کابین آسانسور و از سمت دیگر به زیر قاب وزنه تعادل آسانسور متصل می‌شود. این اتصال باید به گونه‌ای باشد که در زمان حضور کابین در بالاترین متراژ از طبقات و قرار گرفتن وزنه تعادل در پایین نقطه ممکن در چاه آسانسور، تعادل وزن سیستم آسانسور برقرار شود. در هنگام حرکت آسانسور ممکن است حرکت زنجیر جبران آسانسور باعث ایجاد سر و صدا و آلودگی صوتی شود. برای از بین بردن این عیب بزرگ، از زنجیر جبران‌های دارای روکش پلاستیکی استفاده می‌شود.

انواع زنجیر جبران آسانسور

همانطور که تا اینجای کار متوجه شده اید، زنجیر جبران آسانسور تنها در آسانسورهای کششی کاربرد دارد و در آسانسور هیدرولیک کارایی ندارد و به دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • زنجیر جبران کنف‌دار آسانسور: ا استفادهه از رشته های کنف پیچیده میشود
 • زنجیر جبران کابلی یا روکش باتومی آسانسور: یک نوع روکش که بر روی زنجیر قرار گرفه میشود
 • زنجیر جبران روکش پلاستیکی آسانسور: دنوع روکش زنجیر از جنس پلاستیک میباشد.

زنجیر جبران کنف‌دار، قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع آن در میان بازار است. در زنجیر جبران مدل کابلی به دلیل آنکه قوس و قطر آن بیشتر از زنجیر جبران پلاستیکی است، زمان برگشت قوس نیز بیشتر خواهد بود. برای جبران این موضوع در طراحی و نصب زنجیر جبران‌های کابلی باید در حدود ۱ تا ۱.۲ سانتی‌متر فضای بیشتری را در نظر گرفت. در صورت لحاظ نکردن این فضا، پیچش زنجیر جبران و ترک خوردن آن رخ خواهد داد.

دلایل استفاده از زنجیر جبران آسانسور

در بسیاری از موارد به‌ دلیل نبود آگاهی کافی، از زنجیر جبران آسانسور استفاده نمی‌شود. در حالی که عدم وجود زنجیر جبران باعث بوجود آمدن خرابی‌های آسانسور می‌شود. همچنین به دلیل نامتعادل بودن سیستم آسانسور، ایمنی آسانسور نیز به خوبی تامین نمی‌شود و احتمال بروز هرگونه حادثه‌ای وجود خواهد داشت. برخی از خرابی‌های سیستم آسانسور در صورت نبود زنجیر جبران آسانسور، شامل موارد زیر است:

 • گرم شدن موتور اسانسور و کاهش عمر آن
 • سرخوردگی سیم بکسل‌ها بر روی فلکه‌های کششی
 • سائیدگی و خوردگی شدید در سیم بکسل‌های کابین و وزنه تعادل
 • شکافف وخوردگی شیار فلکه‌های اصلی موتور گیربکسی
 • صرف بالای برق
 • افزایش هزینه‌های سرویس و نگهداری آسانسور

کاربرد زنجیر جبران آسانسور

تست عملی نیاز آسانسور به زنجیر جبران

طبق طالعات  تجربیات افراد در این عرصه، تکنسین‌ها و نصاب‌های آسانسور برای پی بردن به نیاز یا عدم نیاز به زنجیر جبران آسانسور باید که آسانسور را در حالت رویزیون قرار داده و سپس کابین آسانسور را به سمت پایین هدایت کنید. هر ۲ متر یکبار حرکت کابین را متوقف کنید. اگر هنگام توقف آسانسور و به دفعات، شوک یا لرزش در کابین آسانسور احساس کردید، بدانید که زنجیر جبران آسانسور برای آسانسور شما ضروری و الزامی خواهد بود. دلیل وجود این شوک، افتادن وزن سیم بکسل‌ها بر روی کابین آسانسور و برهم خوردن تعادل سیستم آسانسور شماست.

نکات کلیدی زنجیر جبران آسانسور

دانستن نکات زیر برای هر تکنسین و نصاب آسانسور واجب است:

 • زنجیر جبران اسانسور نباید هیچ گونه برخوردی با دیگر قطعات موجود داشته باشد، پس دقت داشته باشید در نصب ان به این نکته توجه داشته باشید.
 • گردش زنجیر جبران آسانسور در چاهک آسانسور باید  به صورت دایره و یا نیم دایره باشد
 • در برخی موارد از فلکه و تجهیزات جانبی در کف چاه آسانسور برای حرکت و گردش روان‌تر و بی خطر‌تر زنجیر جبران استفاده می‌شود.
 • معمولا از این نوع زنجیر ها در اسانسور هایی با سرعت بالا پیشنهاد میشود استفاده شود
 • ابتدا زنجیر جبران بصورت محکم به بوک کابین آسانسور متصل می‌شود. سپس به فاصله 60 تا 90 سانتی‌متر نیز بصورت حلقه و با استفاده از قلاب S، مجددا زنجیر جبران به کابین متصل می‌شود.
 • زنجیر جبران آسانسور باید به گونه‌ای به کابین و قاب وزنه تعادل متصل شود که در صورت گیر کردن، میکروسوئیچ‌ها فعال شده و آسانسور متوقف شود.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.