آدرس:

کیلومتر6 جاده قدیم کرج، نرسیده به خیابان خلیج، پلاک 694

یاتاقان ucf چیست

یاتاقان ucf چیست

یاتاقان های UC

یاتاقان ucf چیست ؟ ابتدا به برسی خانواده  این نوع یاتاقان ها میپردازیم … از قطعات بسیار مهم در بیشتر ماشین آلات صنعتی و دستگاه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی یاتاقان میباشد. یاتاقان قطعه ای است که اجازه حرکت بین چند قطعه بر روی یکدیگر را میدهد و باعث روان کار کردن و اسان حرکت کردن قطعات میشود.

عدم وجود یاتاقان اصطلاک بین قطعات را تا حد زیادی افزایش میدهد  و مجبور به تعویض قطعات در مدت زمان بسیار کوتاهی خواهید شد. یاتاقان در مدل های مختلفی تولید میشود که هر یک از این مدل ها برای استفاده در دستگاه ها و ماشین آلات و ابزارهای گوناگون مناسب میباشد. چرخ دنده ها، چرخ ها و شفت ها بوسیله یاتاقان ها در محل استقرار خود نصب شده و در مقابل اصطکاک و فرسایش محافظت می شوند.

یاتاقان ها وظیفه ی نگهداری قطعه متحرک، کاهش اصطکاک، کاهش فرسایش و ساییدگی و یک سطح سایشی قابل تعویض را تشکیل می دهند. یاتاقان ها با تحمل بار های شعاعی و محوری قطعات متحرک را در مسیر حرکت خود نگه می دارند.

یاتاقان ucf چیست

یاتاقان ucf چیست

یاتاقان UCF نوعی از انواع یاتاقان های صنعتی می باشد که  به آن یاتاقان تخت چهار پیچ نیز گفته می شود.یاتاقان UCF به شکل یک مربع است که در چهار طرف آن چهار محل برای پیچ تعبیه شده است. یاتاقان UCF در سایز و اندازه های مختلف در تولیدی زنجیر و یاتاقان های صنعتی شایسته ساخته می شود و شماره فنی آنها معمولا یک عدد سه رقمی می باشد که با قطر شفت رابطه مستقیم دارد.

ساختار یاتاقان ucf

ساختارفیزیکی این نوع یاتاقان شبیه به مربع میباشد و در چهار گوشه آن سوراخ برای نصب بر روی سطح دیگری قرار دارد . یاتاقان های نوع UCFL و UCFC هم از خانواده این قطعه به شمار می آیند. از کاربردهای آن می توان به روان کار کردن انواع ماشین آلات در صنایع مختلف اشاره کرد.

ویژگی یاتاقان ucf

این نوع از یاتاقان ها دارای اصطکاک پایین می باشد و این موضوع دلیلی بسیار خوب که باعث خراب نشدن وسایل می شود. به دلیل محکم بودن ساختار در یاتاقان، باعث سوار شدن قطعات مختلف بر روی هم می شود. علاوه بر این این  یاتاقان ها وظیفه ی نگهداری قطعه متحرک,کاهش اصطکاک,کاهش فرسایش و ساییدگی را بر عهده دارند که عملا این موارد باعث طولانی شدن عمر دستگاه میشود.

کاربرد یاتاقان های ucf

یاتاقان یا هوزینگ بیرینگ (بلبرینگ) در حقیقت یک پایه نگهدارنده برای شفت در حال دوران میباشد که معمولا از آهن یا چدن ریخته شده ساخته میشود ، یاتاقان ها (Bearing Housing) یکی از اقلام جدانشدنی در سیستم یاتاقان بندی میباشد ، در دو نوع جداشونده و یکپارچه در صنعت مورد استفاده قرار میگیرند.

هوزینگ ها پس از ریخته گری و عملیات حرارتی سطح داخلی شان سنگ زده میشود تا دقت ابعادی لازم را داشته باشد

معمولا یاتاقان ها با پیچ به روی سطح دیگری متصل میشود ، در تجهیزات صنعتی معمولاً دو نوع یاتاقان داریم در نوع اول این نوع یاتاقان ها در داخل دستگاه نصب میشوند و در نوع دوم در خارج دستگاه نصب میشوند .

یاتاقان UCF هم خانواده یاتاقان های UCFL و UCFC میباشد ، که یک نوع پرکاربرد یاتاقان در صنعت میباشد یاتاقان UCF فلنجی مربعی شکل است که توسط ۴ پیچ مهار میشود و جنس آنها غالباً از چدن ریخته شده است .

یاتاقان های UC از قطعات بسیار مهم در بیشتر ماشین آلات و دستگاه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی نیازمند یاتاقان میباشد.

یاتاقان قطعه ای است که اجازه حرکت نسبی بین دو و یا چندین قطعه بر روی یکدیگر را میدهد و باعث روان کار کردن قطعات میشود. عدم وجود یاتاقان اصطلاک بین قطعات را تا حد زیادی افزایش میدهد  و مجبور به تعویض قطعات در مدت زمان بسیار کوتاهی خواهید شد.

یاتاقان بلبرینگ ها در واقع تکیه گاهی برای اجزای چرخنده به شمار می آیند. محافظ شعاعی معمولا شامل پوسته های سیلندر شکل است، که از مواد و ابعاد مناسب ساخته شده است و در محفظه اش نصب و ثابت می گردد.

یاتاقان بلبرینگ ها بسته به نوع کاربردشان در مدل های مختلف تولید می شوند که از معروف ترین مدل های آن می توان به UCF, UCP, UCT, UCFA, UCFC, UCFK, UCFL, UCHA, UCPA اشاره کرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.