آدرس:

کیلومتر6 جاده قدیم کرج، نرسیده به خیابان خلیج، پلاک 694

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

در این مقاله ابتدا به توضیح و تعریف بلبرینگ و یاتاقان می‌پردازیم و در ادامه آن به بیان تفاوت یاتاقان و بلبرینگ می‌پردازیم. دنیای مدرن نیازمند استفاده از انواع مختلفی از ماشین‌هاست. بیشتر ماشین‌ها برای انجام وظیفه خود نیازمند قطعات متحرک هستند. در صورت وجود حرکت اصطکاک نیز به وجود می‌آید که باعث هدر رفت انرژی و آسیب رسیدن به قطعات متحرک می‌شود. برای کاهش اصطکاک میان قطعات متحرک از قطعاتی استفاده می‌کنند که حرکت را راحت‌تر و روان‌تر می‌سازد. به این قطعات یاتاقان گفته می‌شود. یاتاقان به‌صورت کلی به هر تکیه‌گاهی که باعث راحت‌تر شدن حرکت و کاهش اصطکاک شود گفته می‌شود. یاتاقان‌ها انواع مختلفی دارند و بر اساس فاکتورهای مختلف از جمله ساختار و نوع حرکت دسته بندی می‌شوند.

یکی از این دسته‌ها بلبرینگ است. معمولا از لفظ یاتاقان برای اشاره به یاتاقان‌های لغزشی استفاده می‌شود و منظور از تفاوت یاتاقان و بلبرینگ، تفاوت یاتاقان لغزشی و بلبرینگ است که در ساختار آن‌ها است. در بلبرینگ‌ها تعدادی گوی برای لغزش بر روی یک سطح صیقلی قرار داده‌شده است درحالی‌که در یاتاقان‌های لغزشی دو سطح مستقیما بر روی یکدیگر می‌لغزند و حرکت توسط مایع روان‌ساز آسان‌تر می‌شود. در ادامه تفاوت‌های بلبرینگ و یاتاقان را به‌صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

یاتاقان چیست؟

معمولا برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و همچنین کاهش آسیب وارده به قطعات متحرک در زمان کار، از یاتاقان‌ها که تکیه‌گاه‌ هایی برای کاهش اصطکاک هستند، استفاده می‌شود. یاتاقان‌ های لغزشی ساده‌ترین ساختار را در میان انواع دیگر دارند. این نوع یاتاقان‌ها شامل دو حلقه داخل هم می‌شوند. یک حلقه به تکیه‌ گاه متصل می‌شود و حلقه دوم به جسم متحرک وصل می‌شود. برای کاهش اصطکاک میان این دو حلقه از یک لایه نازک روان‌ساز استفاده می‌شود. این لایه نازک که از آن با نام فیلم نازک روان‌ساز نیز یاد می‌شود علاوه بر کاهش اصطکاک با جذب گرمای قطعات باعث خنک کاری نیز می‌شود.

همانند هر وسیله دیگری استفاده از یاتاقان لغزشی هم مزایا و معایبی به همراه دارد. یکی از مزایای مهم استفاده از یاتاقان‌های لغزشی ایجاد سروصدای بسیار کم است. در این نوع اتصال‌ها به دلیل نبود قطعات متحرک اضافی هیچ صدای اضافه‌ای به گوش نمی‌رسد. ویژگی دیگر استفاده از یاتاقان لغزشی، قابلیت تحمل بار بیشتر نسبت به بلبرینگ است. این نوع از یاتاقان‌ها به دلیل ساختاری که دارا هستند، توانایی کار کردن در داخل آب را هم دارند. از نظر اقتصادی برای شفت‌هایی با قطر بزرگ استفاده از این نوع یاتاقان‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

ویژگی یاتاقان ها

  • نیروهای زیادی را تحمل می کنند
  • ارام و بی سروصدا کار می کنند
  • در مقابل ضربه و ارتعاش حساس نیستند
  • محدودیتی از نظر تعداد دور ندارند
  • جای کمتری را در جهت شعاعی اشغال می کنند.

یاتاقان صنعتی چیست و از اهمیت آن در صنایع؟

باید ذکر کنیم که یاتاقان صنعتی از حیاتی ترین قطعات در ماشین آلات محسوب می شود.

عدم وجود این قطعه میان فلزات و سایر قطعات موجود در وسایل مکانیکی اصطکاک ایجاد کرده و موجب خرابی سایر عناصر خواهد شد.

علاوه بر آن از یاتاقان برای پشتیبانی از قطعات چرخشی یک ماشین و کاهش اصطکاک استفاده می شود.

به عنوان مثال با استفاده از یاتاقان، از انحراف در شفت یک ماشین در حین چرخش جلوگیری می شود.

 در ضمن یاتاقان با ساختار محکمی که دارد بستری را فراهم می کند تا بخش ها و قطعات مختلف روی یکدیگر سوار شوند.

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

بلبرینگ چیست؟

دسته دیگر یاتاقان‌ها، یاتاقان غلتشی است که خود شامل بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها می‌شود. در سال‌های بسیار دور بشر به این نکته پی برد که غلتش دو جسم بر روی یکدیگر بسیار راحت‌تر نسبت به لغزش آن‌ها اتفاق می‌افتد. این نکته اساس اختراع بلبرینگ بود. در بلبرینگ‌ها، تعدادی گوی فلزی در میان دو صفحه متحرک قرار گرفته که باعث می‌شود برای ایجاد حرکت، صفحات به جای لغزش بر روی یکدیگر، با غلتش گوی‌ها به حرکت در بیایند.

بیشتر تفاوت بین یاتاقان و بلبرینگ به طراحی متخصصان و طراحان یک قطعه یا دستگاه مربوط می شود؛ اما نکته حائز اهمیت در تعویض و یا تعمیر این قطعات انتخاب یک یاقان یا بلبرینگ مناسب، مطابق با مشخصات فنی و با کیفیت است که می تواند از هزینه های تعمیرات بعدی جلوگیری نماید.

تفاوت یاتاقان و بلبرینگ

بلبرینگ و یاتاقان که از مهم ترین قطعات صنعتی محسوب می شوند که به منظور تحقق بخشیدن به یک هدف مشترک ساخته شده اند و شباهت هایی نیز با یکدیگر دارند اما در عین حال با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند.

کار اصلی بلبریگ صنعتی و یاتاقان صنعتی بهبود حرکت و چرخش سایر قطعات می باشد.

در واقع این دو قطعه در امر چرخش ابزار و وسایل مکانیکی نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند و مانع از سائیدگی و اصطکاک قطعات می شوند.

در نتیجه گردش و حرکت اجزای ماشین آلات و یا دستگاه های صنعتی به وسیله ی این دو قطعه صنعتی بسیار آسان تر صورت می گیرد.

همین طور که ذکر کردیم اگرچه این دو قطعه عملکرد مشابهی دارند اما در برخی موارد با یکدیگر تفاوت دارند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.